راه‌اندازی کسب و کار

زیاد میشه در بین اطرافیان و دوستان کسانیی را می‌بینیم که قصد می‌کنند کسب و کاری شروع کنند. خیلی‌ها تصور می‌کنند راه‌اندازی کسب و کار خیلی ساده است یا برعکس کاری نشدنی است و کسانی که کسب و کاری راه انداخته‌اند آدم‌هایی از سیاره‌ای دیگر با شانس و بخت زیاد بوده‌اند.

یکی از بهترین کتاب‌هایی که میشه در باره اصول راه‌اندازی و هدایت کسب و کار به دیگران توصیه کرد کتاب «عبور از طوفان: راهنمای کاربردی شرکت‌های نوپا در ایران» است.
وقتی این کتاب را دیدیم چند جلد ازش خریدم و همه را یکی یکی دادم به دوستان خوبی که در فکر راه‌اندازی کسب و کار بودند.

پشت جلد کتاب عبور از طوفان:‌راهنمای کاربردی شرکت‌های نوپا در ایران

مشخصات کامل کتاب عبور از طوفان

در شروع کتاب نویسنده اول سعی می‌کنه با پرسیدن سوالات و روشن کردن اینکه در حین راه‌اندازی کسب و کار باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشید و چه چیزایی از کسب و کار باید براتون واضح باشه تا شروع به کار کنید، تجربه‌ها و واقعیت‌های تلخ و شیرین زیادی به خواننده منتقل کنه.

بعد میاد از اهمیت اخلاق کاری صحبت می‌کنه. در فصل‌های بعد همین نویسنده و دیگر نویسنده‌ها مطالب تخصصی‌تری از تهیه طرح تجاری، قوانین و روال‌های ثبت شرکت، حسابداری، تهیه سرمایه برای راه‌اندازی کسب و کار، بازاریابی و فروش و … به خواننده ارائه می‌کنند.

لحن شیوا و صمیمی در سراسر کتاب، کمک موثری در خواندن و لذت بردن از دانستن فرایند شکل‌گیری کسب و کار ایجاد می‌کنه. در پایان هر فصل یکسری منابع شامل کتاب و وب سایت اینترنتی برای خوندن اطلاعات تکمیلی معرفی شده‌اند. شاید بهترین نکته مربوط به کتاب اینه که کتاب تالیفی است برای برپا کردن کسب و کار در بازار ایران.

خلاصه، اگر به دنبال راه‌اندازی کسب و کار هستید حتما پیش از شروع این کتاب را بخوانید. با اینکه کتاب چند سال قبل نوشته شده است و متاسفانه ندیدم که ویرایش به روز شده‌ای از اون منتشر شده باشه، اما هنوز بهترین کتاب در این زمینه است.

شخصا فکر می‌کنم اگه قبل از شروع به کار شرکتمون این کتاب را خونده بودم یه سری از اشتباهات را نکرده بودیم و رشد شرکت بهتر بود. علی ایحال من هنوزم هر بار با خوندن کتاب چیزی بر دانسته‌هام اضافه می‌شه

زیتون سرخ

کتاب خاطرات خانمی را خواندم. تفاوت زندگی‌اش، پیش و پس از انقلاب ۵۷ آدم را متحیر می‌کرد. و هزینه‌ای که داده بود (در مبارزه قبل از ۲۲ بهمن ۵۷ و در جنگ هشت ساله). در حین خواندن گریستم.
نام کتاب «زیتون سرخ» بود.