پرسش‌های بی‌پاسخ من

در اخبار خواندم که کشاورزان محصولات پیاز خود را در زمین شخم زدند! چون هزینه حمل آن‌ها بیش‌تر از فایده‌ی فروش‌شان بود. یا این که تخم‌مرغ‌های مازاد تولید‌شده! در مرغ‌داری‌ها می‌پوسند و کمکی به صادرات آن‌ها نمی‌شود.
حالا هر چه هم دولت پدرسوخته باشد، این که مثلا پیازهای یک عده کشاورز را یا تخم‌مرغ‌های تولیدکنندگانی که زحمت بسیار کشیده‌اند را بخرد و صادر کند یا اصلا نه! خیریه بدهد به کشورهای آفریقایی گرسنه یا نه! ته ته‌ش بده کره شمالی… چه ضرری به حال‌ش دارد؟ هان؟
بعد وقتی مقدار این‌ها زیاد است چرا تخم‌مرغ گران می‌شود؟ هان؟

منتشرشده توسط

مریم

ما اینجا هر چه داریم می‌ریزیم روی دایره... این جا خودخودمان هستیم. نه نقش‌هایی که به ما محول شده است. نه آن تصویری که خودمان یا دیگران از ما ساخته‌اند. این‌جا ما هستیم. تخصص نیمی‌ از ما نرم‌افزار و نیم دیگر میکروبیولوژی‌ است. ما علائق‌مان، درگیری‌های ذهنی‌مان، دیدگاه‌های‌مان و تردیدهای‌مان را این‌جا می‌نویسیم. شاید تعبیر شل سیلور استاین بد نباشد: این‌جا بخشی از گوشه‌های ناصاف‌مان را گرد می‌کنیم تا با هم به‌تر غلت بخوریم، دنیا را نظاره کنیم و از زندگی لذت ببریم. این‌جا صندوق مشترک امانات ماست. ما که از هشت هشت هشتاد و هشت آغاز کردیم تا ... خدا می‌داند.

یک دیدگاه در “پرسش‌های بی‌پاسخ من”

  1. هزینه تمام شده مغازه‌دار برای عرضه تخم مرغ به اضافه سود مورد انتظارش از فروش تخم‌مرغ مبلغی عرضه تخم مرغ به خریدار نهایی است.
    توزیع‌کننده هم قیمت تمام شده + سود مورد انتظارش را از مغازه‌دار طلب می‌کنه.
    تولید‌کننده هم هزینه تمام شده + سود مورد انتظارش را از توزیع‌کننده طلب می‌کنه.

    در وضعیتی که گفتی، احتمالا هزینه تمام شده تولید کننده از قیمت تعیین شده برای فروش آن (احتمالا دولتی و نه بر مبنای نرخ آزاد بازار) بیشتر است! به همین سادگی.

    هزینه‌ها همیشه واقعی هستند و توان خریدها هم واقعی. وقتی ملتی به فلاکت می‌افتند توان خرید میاد زیر قیمت‌های تولید و این میشه که الان شده.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.